Menu
Home Page

Meet the Governors

CUTTHORPE PRIMARY SCHOOL

GOVERNING BODY

September 2020 - 2021

 

Name & Position

Term of Office Information

(all terms run for 4 years with the exception of the Headteacher & Clerk to Governors)

Business Interests

Information

Governor role

in another school

Attendance

2019-2020

(8 meetings)

 

Becky Colwill

Chair of Governors

Co-Opted Governor

Appointed by the Governing Body

Appointed 2nd February 2016, renewed 2020

Current term expires 1st February 2024

(Previously Parent Governor appointed 2012)

 

 

None

 

 

No

 

 

100%

 

 

Paul Featherstone

 

Co-Opted Governor

Appointed by the Governing Body

Appointed 11th Nov 2014, renewed 2018

Current term expires 10th November 2022

(Previously Parent Governor appointed 2009)

 

 

None

 

 

No

 

 

88%

 

 

Mark Jackson

Co-Opted Governor

Appointed by the Governing Body

Current term appointed 27th February 2020

Current term expires 26th February 2024

(Previously Parent Governor appointed 2017)

 

 

None

 

 

No

 

 

75%

 

Jayne Bacon

Vice Chair of Governors

Local Authority Governor

Appointed by Derbyshire County Council

Appointed 29th May 2012,

renewed 2016 & 2020

Current term expires 28th May 2024

 

 

None

 

 

No

 

 

88%

 

James Portsmith

Parent Governor

Elected by Parents

Current term appointed 13th November 2019

Current term expires 12th November 2023

 

None

 

No

 

100%

(of 7)

 

Robert Hall

Parent Governor

Elected by Parents

Current term appointed 25th September 2020

Current term expires 24th September 2024

 

TBC

 

TBC

 

n/a

 

Tammy Whitaker

Parent Governor

Elected by Parents

Current term appointed 25th September 2020

Current term expires 24th September 2024

 

TBC

 

 

TBC

 

n/a 

 

Margaret Tokunaga

Staff Governor

Elected by staff 9th April 2014, renewed 2018

Current term appointed 9th April 2018

Current term expires 8th April 2022

 

None

 

No

 

100%

 

Sarah Johnston

Headteacher

Appointed by the Governing Body

Current term appointed 1st September 2014

Current term expires upon leaving post

 

None

 

No

 

100%

 

Anna McCarthy

Clerk to Governors

Appointed by the Governing Body

Current term appointed 27th January 2020

Current term expires upon leaving post

 

None

 

No

 

33%

(of 6)

 

Top